• lv
Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība
Pret Valsts budžeta izskatīšanas slepenību


Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam V. Dombrovskim, kurā pauž LBAS Padomes protestu pret darba pie valsts budžeta projekta 2012. gadam padarīšanu par slepenu, jo tas neatbilst demokrātiskās pasaules praksei, traucē pilsoniskajai sabiedrībai aktīvi iesaistīties ar valsts attīstību saistīto jautājumu risināšanā.

LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns, kurš piedalījās Ministru kabinetā sēdē piektdien, informē, ka tikai vienam LBAS pārstāvim atļauts piedalīties Ministru kabineta sēdēs par Valsts budžeta projektu. Sociālajiem partneriem nav iespējas līdzvērtīgi piedalīties Valsts budžeta izskatīšanā, jo dokumenti vairāku simtu lappušu apjomā tiek iedoti tikai pēc MK sēdes sākuma, un paralēli jau notiek diskusijas un lēmumu pieņemšana. Turklāt dokumenti sēdes beigās jāatdod atpakaļ.

LBAS vēstulē V. Dombrovskim teikts:

“LBAS ar lielu izpratni un atsaucību uzņēma Jūsu vadītās valdības deklarācijā minētos vārdus par demokrātiju un tiesiskumu, diemžēl, jau pirmie praktiskās darbības soļi ir notikuši klajā pretrunā ar deklarēto, jo savu darbību Jūs diemžēl atkal balstāt uz slepenību un sabiedrības savlaicīgu neinformēšanu.

Arodbiedrībām Latvijā ir vairāk kā 20 gadu pieredze darbā ar valsts budžeta projektiem, mēs vienmēr esam centušies savu viedokli paust konstruktīvi, izsvērti un atbildīgi un vienmēr esam aicinājuši valdības rīkoties tāpat. Diemžēl pozitīvās pieredzes mums ir ļoti maz, jo gandrīz katra valdība ir centusies kaut kādu informācijas daļu noslēpt, kaut kādus valsts līdzekļus noslēpt dažādās valsts budžeta ailēs, lai pēc tam tos izmantotu savām, iepriekš neparedzētām vajadzībām.

Jāatgādina Jums, Dombrovska kungs, ka tieši nekvalitatīvais darbs pie valsts budžeta 2008. gadam bija klupšanas akmens premjera Aigara Kalvīša valdībai. Tieši budžeta projekta nedemokrātiskās apspriešanas dēļ arodbiedrības uzsāka savas protesta akcijas pie Saeimas nama, kas pārauga referendumā par tautas tiesībām atlaist Saeimu.

Arī šoreiz Jūs darbojaties pretēji loģikai, noskaņojot pret sevi un valdību tos cilvēkus, kas uz saviem pleciem līdz šim ir nesuši visas Jūsu iecerētās un realizētās fiskālās konsolidācijas, cilvēkus, kas ir bijuši ļoti lojāli, saprātīgi un izprotoši.

Latvijas iedzīvotāji sajoza jostas, skaitīja santīmus, glāba „Pareksu”, zviedru bankas, igauņu vēlmi iestāties eirozonā, „AirBaltic”, bet Jūs rakstījāt grāmatu par sasniegumiem, aizmirstot, ka bez Latvijas tautas, vienkāršajiem iedzīvotājiem, darba devējiem un darbiniekiem Jūsu darbībai ir nulles vērtība.

LBAS pieprasa Jums noņemt slepenības zīmogu darbam pie valsts budžeta projekta 2012. gadam, aktīvi iesaistīt tā veidošanā sociālos partnerus un nevalstiskās organizācijas, nodrošinot iespējas nozaru arodbiedrību vadītājiem un ekspertiem piedalīties sarunās kopā ar attiecīgās nozares ministru pie finanšu ministra. Tas ne tikai veicinātu demokrātiju un atklātumu, bet arī padarītu valsts budžetu saprotamāku valsts iedzīvotājiem, mazinātu plaisu starp varu un sabiedrību.

Dombrovska kungs, virs Jūsu amata krēsla Ministru kabinetā ir rakstīts – „Viens likums, viena taisnība visiem”! Tad nepadariet to par apsmieklu, bet gan rīkojieties atbildīgi, atklāti un drosmīgi, jo tieši to no Jums gaida sabiedrība!”Jaunumi

Pieraksties lai saņentu jaunumus.