• lv
Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība PRO
Par Pasta darbinieku atalgojuma uzlabošanas iespējām Tarifu celšana ir vienīgā iespēja uzlabot pasta darbinieku dzīves apstākļus

 Pēdējo nedēļu laikā Latvijas sabiedrība diskutē par “Latvijas Pasta” ieceri mainīt universālo pasta pakalpojumu tarifus, pārmetot, ka tas sadārdzinās atsevišķus pakalpojumus.

Taču, vai kaut viens ir padomājis, ko tas nozīmē pašiem pasta darbiniekiem, kam tarifu maiņa ir vienīgā iespēja uzlabot dzīves apstākļus? 

Agri rīti, kas daudziem šķiet drīzāk nakts, nesaudzīgi laikapstākļi, lieli attālumi un nešpetni suņi laukos, garas darba stundas pilsētā un citviet pasta nodaļās, sarežģīts un atbildīgs darbs un pieticīgs atalgojums – tā ir pasta darbinieku ikdiena Latvijā.

Kamēr citviet Eiropā pasta darbinieku alga vidēji pārsniedz 1000 eiro, Latvijā tā šobrīd ievērojami atpaliek no vidējās algas valstī un atsevišķās amatu pozīcijās drīzāk tuvojas minimālajai algai.

   60% pasta darbinieku atalgojuma veido ieņēmumi no pasta tarifiem, tāpēc plānotās universālo pasta pakalpojumu izmaiņas vērtējamas kā vienīgā reālā iespēja pārskatāmā nākotnē nodrošināt “Latvijas Pasta” darbiniekiem šī brīža ekonomiskajai situācijai atbilstošu atalgojumu.

Mana pieredze, diendienā cieši sadarbojoties ar pasta darbiniekiem, rāda – Pasta darbinieki ir lieliski profesionāļi, pašorganizācijai un izaugsmei atvērti cilvēki, un jāpārskata ir nevis pasta darbinieku profesionalitāte, bet gan pastāvošā tarifu sistēma.

Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrības (LSAB) biedri ir vieni no labākajiem un lojālākajiem darbiniekiem. Mēs vēlamies apvienot 80% VAS “Latvijas Pasts” strādājošo, jo izaugsme sākas ar pašorganizāciju!

Globalizācija ir sasniegusi arī pasta nozari. Tik mazam tirgum kā Latvija ir būtiski svarīga produktivitāte un spēja konkurēt noieta un eskporta tirgū. Kā jebkurā uzņēmējdarbības jomā, arī pasta un loģistikas nozarē tas nozīmē pastāvīgu iešanu līdzi laikam, jaunu kompetenču apgūšanu un ārvalstu labākās pieredzes pārņemšanu.

Ikdienā sadarbojoties ar dažādām starptautiskām organizācijām, to skaitā globālo arodbiedrību UNI, DHL Inovāciju centru un arodbiedrībām visā pasaulē, mēs ne tikai apmaināmies pieredzēm, bet arī redzam, ka pasts Latvijā ne par mata tiesu nav sliktāks kā pasts citviet Eiropā vai pasaulē. Tieši otrādi – profesionalitātes un darba kvalitātes ziņā mēs pat apsteidzam starptautiskos standartus.

Lai gan darbs pastā nav vienkāršs un, piemēram, nodaļas operatora funkcijas ir sarežģītākas nekā bankā, cilvēkiem tas patīk. Tomēr darbiniekus ir grūti piesaistīt un noturēt, jo piedāvātais atalgojums nav konkurētspējīgs, salīdzinot ar citām nozarēm.

Neraugoties uz to, ka cenas veikalos un dažādu pakalpojumu izmaksas aug, pasta darbinieku atalgojums gadiem ejot audzis vien nedaudz. Iedomājieties, ko nozīmē kādu dienu ieiet veikalā un ieraudzīt, ka, teiksim, sviesta cenas cēlušās uzreiz par eiro, bet atalgojums ir tuvu tam kā pirms desmit gadiem – ekonomiskās krīzes skarbākajā brīdī.

Ja arī varam runāt par stagnāciju, stagnē nevis pasts, bet gan esošā tarifu struktūra, kas nav mainīta jau 10 gadus un vairs neatbilst šī brīža tirgus situācijai. 

Nemaz nerunāsim par smagnējo administratīvo procesu, diendienā pielāgojot vairāk nekā 240 dažādus tarifus visām dzīves situācijām un attiecīgi ilgāku katra sūtījuma apstrādes laiku.

Tāpēc Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība (LSAB) kā Latvijas Pasta darbinieku pārstāvis un sociālā dialoga partneris darba devējam plānotās universālo pasta pakalpojumu tarifu izmaiņas vērtē atzinīgi. LSAB redz tarifu izmaiņās perspektīvu darbinieku atalgojuma uzlabošanai, kā arī ģenerālvienošanās noslēgšanai pasta nozarē.

Ja darbinieku vidū reizēm pavīd mazliet piesardzīga attieksme, tas ir tikai dabiski kā pirms jebkuras jaunas sistēmas ieviešanas praksē. Taču visas pazīmes liecina, ka atvieglotā tarifu sistēma būtiski vienkāršos darbu.

Izcili rezultāti nav sasniedzami konkurencē, bet gan sadarbībā un pašorganizācijā, tāpēc partnerība ar “Latvijas Pastu” ir svarīga. No 2019. gada 1. maija stājas spēkā Darba likuma grozījumi, ar kuriem tiks veicināta ģenerālvienošanās slēgšana Latvijā. Ticu, ka tas palīdzēs veidot progresīvāku atalgojuma vidi pasta un loģistikas nozarē, noslēdzot ģenerālvienošanos pasta nozarē.

Tomēr jāņem vērā, ka, saglabājot līdzšinējos “Latvijas Pasta” tarifus, ja regulators nepieņems jaunos tarifus, nespēsim panākt būtiskas pozitīvas izmaiņas tā, lai neciestu ne darba devējs, ne darbinieki, nedz klientu apkalpošanas kvalitāte.

 

Ar cieņu,

Dr. Irēna Liepiņa

LSAB prezidente    Jaunumi

Pieraksties lai saņentu jaunumus.