• lv
Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība PRO
UZ PIKETU - 25. NOVEMBRĪ !


LŪDZAM ATSAUKTIES, PIEDALĪTIES UN IZPRAST SITUĀCIJAS NOPIETNĪBU!
PIELIKUMĀ UN ZEMĀK LASĀMAJĀ UZAICINĀJUMĀ NEBŪT NAV ATKLĀTI VISI APDRAUDĒJUMI, KAS GAIDĀMI, JA TIKS PIEŅEMTS ŠĀDS VALSTS BUDŽETS!
MĒS VARAM PIERĀDĪT, KA ESAM SPĒKS, KAS AR SAVU ATTIEKSMI VAR KAUT KO MAINĪT!

 

Lai protestētu pret 2011. gada budžeta pieņemšanu, LBAS š.g. 25. novembrī plkst. 8.15 līdz plkst. 9.30 aicina visus Latvijas iedzīvotājus uz protesta piketu pie Latvijas Republikas Ministru kabineta, atbalstot sekojošas arodbiedrību prasības:
1.      Saglabāt samazināto (10%) PVN likmi medikamentiem!
2.      Saglabāt samazināto (10%) PVN likmi elektroenerģijai!
3.      Saglabāt samazināto (10%) PVN likmi siltumenerģijai!
4.      Paaugstinot NĪN, piemērot neapliekamo minimumu par katru ģimenes locekli!
5.      Krīzes laikā saglabāt ģimenes valsts pabalstu katrā ģimenē!
6.      LBAS kategoriski ir pret darba ņēmēja sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes paaugstināšanu par 2% bez saskaņošanas ar sociālajiem partneriem.
 
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS), iepazīstoties ar 2011. gada valsts budžeta projektu, pauž nostāju, ka 2011. gada valsts budžeta konsolidācijas pasākumi skar katru Latvijas Republikas iedzīvotāju un pazemina viņu, it sevišķi ģimeņu ar bērniem, maksātspēju, tādēļ iebilst pret šāda budžeta pieņemšanu.
Pretēji tam, ka valdība pirms vēlēšanām valsts izdevumu mazināšanu uzskatīja par prioritāti un solīja nepalielināt nodokļus, diemžēl 2011. gada budžeta konsolidācijai tā paredz par 70% palielināt nodokļu ieņēmumu daļu un tikai par 30% samazināt izdevumus. Skaidri redzams, ka šobrīd valdība konsekventi neturpina veikt strukturālās reformas un nesamazina  ministriju izdevumus.
 
 
Visvairāk izmaiņas skars tieši pievienotās vērtības nodokļa (PVN) paaugstināšanu. Arodbiedrības kategoriski iebilst pret PVN likmes celšanu elektroenerģijai no 10% uz 22% - tas ir necilvēcīgi bargs un nepārdomāts priekšlikums.
LBAS nepiekrīt PVN likmes paaugstināšanai siltumenerģijai, jo uz š.g. 1.oktobri parāds par siltumenerģiju pašvaldībās bija vairāk nekā 15 miljoni latu, kas liecina, ka Latvijas iedzīvotāji jau šobrīd nespēj samaksāt esošos rēķinus par siltumenerģiju. Attiecīgi arī pārējo samazināto PVN likmju celšana, piemēram, dabasgāzei, grāmatām, laikrakstiem, medikamentiem krasi samazinās iedzīvotāju labklājības līmeni.
Paralēli PVN likmes celšanai medikamentiem, valdība nekautrējas samazināt finansējumu kompensējamiem medikamentiem un medicīnas pakalpojumiem. Valdības plānos ietilpst valsts finansēto budžeta vietu studentiem samazināšana, no 2011./2012. mācību gada nefinansējot sociālo zinātņu studiju vietas, un šādi lēmumi tiek pieņemti bez nozaru vajadzību un šādas rīcības seku izvērtēšanas.
 
 
Nodokļu izmaiņas darbiniekiem - iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) nelielais samazinājums, neapliekamā minimuma un minimālās darba algas palielināšana - nespēs segt iepriekšminēto PVN likmju celšanas radītos izdevumus, un tādējādi šādas nodokļu politikas izmaiņas neapšaubāmi būs jūtams robs katras ģimenes budžetā. Tāpat sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likmes paaugstināšana tieši uz darba ņēmēja rēķina – nekad nav bijusi  valdības un sociālo partneru dienaskārtībā. Līdzīgs pavērsiens ir lēmums par ģimenes valsts pabalsta noņemšanu par katru bērnu. Šādi lēmumi skaidri parāda, ka 2011. gadā lielākais slogs tiek uzlikts uz jau tā maksātnespējīgās Latvijas sabiedrības pleciem.
 
 
Atgādinām, ka par samazināto PVN likmju saglabāšanu dažas nedēļas pirms 2011. gada valsts budžeta izstrādes LBAS ar valdībā esošajām politisko partiju apvienībām parakstīja Saprašanās memorandus, kuros tika pausts atbalsts samazināto PVN likmju saglabāšanai 10. Saeimas laikā. Diemžēl parakstītās vienošanās tiek ignorētas. Šāda valdībā esošo politisko partiju rīcība liecina vai nu par partiju nespēju veikt pareizus aprēķinus attiecībā par valsts ekonomisko situāciju, vai arī par partiju ieceri vienošanās nemaz nepildīt.
 
 
Neskatoties uz to, ka ir izstrādāts plašs ēnu ekonomikas apkarošanas plāns, - no tā  nākamajā gadā valdība plāno iegūt tikai 15 miljonus latu, tajā pat laikā no PVN likmes celšanas elektroenerģijai plānots iegūt 14 miljonus latu. Uzskatām, ka ēnu ekonomikas apkarošanai valsts budžetā ir jāsniedz krietni lielāks ieguvums.
 
 
LBAS uzskata, ka šīs nodokļu izmaiņas un citi konsolidācijas pasākumi neveicinās legālās ekonomikas izaugsmi, bet arvien vairāk stimulēs ēnu ekonomikas pieaugumu un iedzīvotāju emigrāciju.
LBAS norāda, ka valdība 2011. gada budžeta sastādīšanā pieļauj vēl vienu kļūdu – tā neveic vidējā termiņa (trīs gadu) valsts budžeta plānošanu, kas, pēc sociālo partneru domām, nodrošinātu vienmērīgāku nodokļu politiku un veicinātu straujāku tautsaimniecības un nodarbinātības izaugsmi.
 
P.Krīgers,
LBAS priekšsēdētājs  


Jaunumi

Pieraksties lai saņentu jaunumus.