• lv
Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība PRO
Atskaite par vizīti Maltā


Sakarā ETUI (Eiropas arodbiedrību konfederācijas – ETUC pētniecības institūts) un EUROFOUND (Eiropas Dzīves un darba apstākļu uzlabošanas fonds) viedokli, ka Maltā pastāv un veiksmīgi darbojas trīspušu sociālais dialogs, kas ir viens no priekšnoteikumiem veiksmīgai nodarbinātības politikai valstī un arī atsevišķu indivīdu sociālo problēmu risinājumiem,  šā gada maijā LBAS delegācija arodbiedrības kapacitātes stiprināšanas projekta ietvaros tika aicināta pieredzes apmaiņas nolūkos apmeklēt Maltas arodbiedrības un valsts institūcijas.

Braucām ar domu noskaidrot, kādas jaunas vēsmas ir manāmas tur un kā tas sasaucas ar mūsu pašu izjūtām, vērojot Latvijas valsts sociālā dialoga politikas tendences (mazināt sociālā dialoga ietekmi).

LBAS delegācijas sastāvā bijām 6 nozaru pārstāvji – arodbiedrības „Enerģija”, Izglītības un zinātnes darbinieku, Kultūras darbinieku, Sabiedrisko pakalpojumu darbinieku, Industriālo nozaru darbinieku, es no Sakaru darbinieku arodbiedrības un LBAS pārstāvis – kopā 7 cilvēki.

Esam pārliecinājušies, ka Maltā arodbiedrību loma, ņemot vērā sociālā dialoga veiksmīgu attīstību, kā arī valsts institūciju un darba devēju atbalstu, ir mainījusies atbilstoši modernajām vēsmām: tā šodien ir pilnvarojoša, no opozīcijas uz aktīvā pozīcijā esošu, no pretestības uz inovācijas izprotošu, no uz sekām reaģējošas uz preventīvi darbojošos, no valsts rūpju ignorējošas uz partnerattiecību veidojošu, no pretinieku attiecībām uz sadarbošanos.
Kā teica Maltas Darba lietu konsuls (ir arī tāds ierēdnis Maltā) – galvenais ir partneru uzticība.
Vēl viņš pieminēja šādas tendences:
• darba devēji vairāk kooperējas ar valdību (nauda);
• arodbiedrības politizējas (Labour Party – Darba partija)
Gada laikā Maltā notiek vidēji 60-80 disputi par dažādām tēmām, kopīgi piedaloties trim pusēm. Vēl jauna tendence ir mēģinājums iesaistīt dialogā arī sabiedrību, bet uz mūsu jautājumu – kā un ko? – atbilde bija, ka nekādi noteikumi vēl nav izstrādāti.

Mēs apciemojām arī Maltas Sieviešu konsulātu, kas arī ir pieskaitāms sabiedrības pārstāvjiem. Šī konsulāta cilvēki jau šodien sadarbojas ar parlamentu, lai saglabātu un paaugstinātu garantijas gan strādājošām sievietēm, gan kārtotu maternitātes un paternitātes lietas. Ņemot vērā to, ka Maltā (aptuveni tāpat kā Latvijā) iedzīvotāju atražošanas koeficients - 1,1, tas ir aktuāli.

Tikāmies arī ar Sieviešu organizācijas dāmām – uzņēmējām. Šī organizācija pastāv ar ES atbalstu.
Tādas eksistē visā Eiropas Savienībā un saucas The European Network of Female Entrepreneurship Ambassadors, galvenais uzdevums – mācīt, kā veidot savu biznesu.

Bijām arī Maltas arodbiedrību konfederācijas (MUBE) viesi.
MUBE prezidents Wiliam Portelli uzsvēra, ka „Arodbiedrības ir viens no demokrātijas bāzes elementiem!”.
Stāstot par trīspušu dialogu, minēja par sabiedrības pārstāvju iekļaušanu, par grūtībām veidot dialogu privātuzņēmumos, neslēpa arī to, ka Maltas sabiedrībā pastāv dažāda attieksme pret ES vērtībām.
MUBE tāpat kā LSAB ir vienas globālās arodbiedrības UNI biedri. Apmainīsimies ar informāciju intensīvāk, lai arī mazām Eiropas Savienības valstīm būtu sava teikšana pie ES politikas veidošanas.

Zoja Semjonova, LSAB prezidente
 



Jaunumi

Pieraksties lai saņentu jaunumus.