Eiropas Sociālā fonda projekta „Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības divpusējā sociālā dialoga attīstība labāka tiesiskā regulējuma izstrādē uzņēmējdarbības vides sakārtošanai” Nr. 3.4.2.2/16/I/002 ietvaros, projekta koordinatore I.Makare 2018.gada 17. un 18. septembrī piedalījās tikšanās ar Somijas arodbiedrību pārstāvjiem Somijā, Helsinkos.
2018. gada 17. septembrī notika tikšanās ar Rakennusliitto (Celtniecības nozares arodbiedrība), SAK – Somijas arodbiedrību konfederācija (The Central organization of Finnish trade unions), Teollisuusliitto – (Somijas Meža nozares arodbiedrība) un AKT-(Transporta nozares arodbiedrība) pārstāvjiem.
2018. gada 18. septembrī notika tikšanās ar Latvijas vēstnieci Somijā Kristīni Našenieci un Somijas profesionālo darbinieku arodbiedrības STTK (The Finnish Confederation of Professionals) pārstāvjiem.
Latvijas vēstniece interesējās par arodbiedrību paveikto Sociālā dialoga ietvaros un sadarbību ar Somijas arodbiedrībām un darba devējiem. Vēstniece uzsvēra konverģenci kā LR Vēstniecības Somijā galveno mērķi, tuvinot Latvijas ekonomikas un sociālā dialoga attīstības līmeni Somijas un citu ES valstu sasniegumiem. Īpaši nozīmīga sakaru nozares arodbiedrībai bija tikšanās ar Trade Union Pro – Telekomunikāciju un IT arodbiedrību, kas apvieno telekomunikāciju, IT un daudzu citu nozaru profesionāļus ar augstāko izglītību (white-collar).
Tikšanās noritēja biedriskā un lietišķā atmosfērā, aktīvi pārrunājot jautājumus, kuri ir aktuāli gan Latvijas, gan Somijas nozaru arodbiedrībām un arodbiedrību konfederācijām. Somijas kolēģi bija sagatavojuši prezentācijas par savām organizācijām, ģenerālvienošanās noslēgšanu un praksi. Somijas darba likumdošana būtiski atšķiras no Latvijas Republikas likumdošanas darba attiecību regulējuma aspektā. Ģenerālvienošanās ir galvenais instruments, kas nosaka minimālo darba algu, virsstundu apmaksu, darba aizsardzības, darba laiku u.c. būtiskus jautājumus starp darba devēju un ņēmēju Somijā. Latvijā tas nozīmē pāreju no valsts regulētām darba attiecībām ar Darba likumu uz nozaru koplīgumiem, kuri ir saistoši visiem nozares uzņēmumiem.
Galvenie jautājumi, kuri tika izskatīti :
Somijas arodbiedrību pārstāvji labprāt dalījās ar savu ilggadējo pieredzi ģenerālvienošanās noslēgšanā, ar mērķi panākt labākus apstākļus strādājošajiem un atvieglot un unificēt vienošanās nosacījumus ar darba devējiem nozares ietvaros.
Piemēram, telekomunikāciju un IT nozares arodbiedrība Trade Union Pro ir noslēgusi 15 ģenerālvienošanās, kas tiek pastāvīgi uzturētas un atjaunotas, atbilstoši darbinieku un darba devēju interesēm. Praksē ģenerālvienošanās tiek izstrādātas un noslēgtas uz 2-3 gadiem.
Darba devēji ir ieinteresēti samazināt konkurenci nozarē un nodrošināt darba procesu mierīgos apstākļos, bez pārrāvumiem.
Gan arodbiedrības, gan darba devēji ir ieinteresēti darba tirgus noregulēšanā tā, lai uzņēmumi sacenstos un konkurētu ar produktu nevis ar lielākām algām, labākiem darba apstākļiem, papildus labumiem darbiniekiem utml.
Darba devējam nozaru koplīgums ir izdevīgs, jo nav jāvienojas ar katru darbinieku atsevišķi, bet iekšējos darba noteikumos un/vai darba līgumā tiek ielikta atsauce uz nozares koplīgumu, kura nosacījumi ir abām pusēm saistoši. Tas būtiski samazina izdevumus un laiku juridisko nesaskaņu risināšanai gan darba devējam, gan darbiniekiem.
Gan Somijas, gan Latvijas arodbiedrības strādā pie vienošanās par labākiem darba nosacījumiem visiem darbiniekiem. Lai noslēgtu ģenerālvienošanos nozarē ir jāveic sekojoši, secīgi soļi:
Sagatavošanās ģenerālvienošanās noslēgšanai prasa ilgu laiku - vismaz 1-2 gadus. Ģenerālvienošanās komandā parasti ietilpst 5-15 dalībnieki:
1.Arodbiedrības vadība;
2.ĢV koordinatori (Policy officers);
3.Nozares jeb sektora vadītāji;
4.Lielāko arodorganizāciju vadītāji (shop stewards);
5.Nozares eksperti;
6. Darba devēju pārstāvji u.c.
Tā kā Latvijas arodbiedrībām pagaidām nav lielas pieredzes ģenerālvienošanās noslēgšanā, iespējams, būs nepieciešams ilgāks laiks, lai noslēgtu ģenerālvienošanos.
No komandējuma atvesti sekojoši informatīvi materiāli/prezentācijas:
Komandējuma laikā izveidoti, uzturēti kontakti ar Latvijas delegācijas kolēģiem, kuri pārstāv LAKRS, LBNA, LMNA un LBAS, kā arī Somijas arodbiedrību pārstāvjiem.
Ar cieņu,
I. Makare
Projekta koordinatore
Pieraksties lai saņentu jaunumus.