Šo Sociālā dialoga komitejas projektu atbalsta Eiropas Komisija, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts, VS/2021/0034.
Kopā ir izstrādāti 5 pasta nākotnes 2030 scenāriji un darba grupas turpina tos padziļināti izpētīt, analizēt un pilnveidot. Īpaša uzmanība tika pievērsta digitalizācijas ietekmei uz darbinieku prasmju pilnveidi un darba vides uzlabošanu. Darba devēju un arodbiedrību kopējā sadarbība ļauj labāk izpētīt pasta nozares izaicinājumus un iespējas, lai visi varētu labāk sagatavoties nākotnei. Seminārā kopīgi ieskicējām arī nākotnes profesijas pasta sektorā: zaļais pastnieks un pastniece, inovāciju vadītājs, tīklošanās arhitekts utt.
5 SCENĀRIJU ĪSS APRAKSTS:
I.PELĒKAIS SCENĀRIJS: “STANDARTIZĒTA SABIEDRĪBA”
Sociālā dialoga atjaunošana, organizējot darbiniekus un slēdzot koplīgumus jaunā veidā, tādā sabiedrībā, kas strauji mainās un pārveidojas, izmantojot digitālās tehnoloģijas, lai pārvaldītu graujošas tehnoloģiskas un ekoloģiskas pārmaiņas.
II.ROZĀ SCENĀRIJS: “SABIEDRĪBA KĀ ATBALSS TELPĀ”
Pasta nozares arodbiedrību un darba devēju tradicionālā sociālā dialoga beigas, ļoti digitalizētā un individualizētā nišas sabiedrībā un ekonomikā, kurā jaunie pasta nozares dalībnieki nosaka toni.
III.ZILAIS SCENĀRIJS: “SABIEDRĪBA, KAS PIELĀGOJAS”
Centieni saglabāt esošos sociālā dialoga formātus, veicot pakāpeniskus pielāgoju-mus lēni reaģējošā sabiedrībā un ekonomikā, kurā pakāpeniski tiek integrēta jaunā realitāte.
IV.VIOLETAIS SCENĀRIJS: “NEŠPETNA SABIEDRĪBA”
Sociālā dialoga lēna pasliktināšanās sabiedrībā, ko raksturo spriedze un solidaritātes samazināšanās ekonomiski grūtos laikos.
V.ORANŽAIS SCENĀRIJS: “INOVATĪVA SABIEDRĪBA”
Atjaunots sociālais dialogs, izmantojot jaunas metodes, kā galvenais virzītājspēks grūto sociālo un ekonomisko pārmaiņu vadībai, inovatīvā un sociāli labvēlīgā veidā.
Lai gan tās pagaidām ir tikai attīstības prognozes, tomēr dažas tendences sabiedrībā un ekonomikā jau iezīmējas ļoti skaidri un pavisam drīz būs pasta realitāte. Arodbiedrību pārstāvjiem ir ļoti svarīgi iesaistīties nākotnes scenāriju plānošanā un izstrādāšanā, lai aizstāvētu darbinieku intereses un nodrošinātu sekmīgu sociālo dialogu.
Arodbiedrības iestājas par darba vietu ilgtspēju, pienācīgu apmācību darbiniekiem saprotamā veidā un pieņemamā tempā.
Arodbiedrība ir darbinieku kolektīvā balss uzņēmumā un svarīgs sociālā dialoga partneris pārmaiņu laikā. Jo vairāk darbinieki iesaistās arodbiedrībā, jo lielāka iespēja aizstāvēt savas intereses kopā.
LSAB PRO prezidente Irēna Liepiņa prezentē idejas no darba grupas
"Sabiedrība kas pielāgojas"
Dažas idejas no mūsu darba grupām:
Pieraksties lai saņentu jaunumus.