
!! Sociālais dialogs nav sociālisms, bet moderns un demokrātisks instruments, lai līdzsvarotu darba devēju un darbinieku intereses un panāktu labas vienošanās (koplīgumus).
- Tieši ar koplīgumiem var panākt augstāku darbinieku iesaistes, aizsardzības un produktivitātes līmeni un iestrādāt tos punktus, kuri ir svarīgi darba devējiem (piemēram, virsstundu apmaksa).
- Lietuvā ir atsevišķa sadaļa par sociālo dialogu, bet Igaunijā ir dažāda virsstundu apmaksa darba dienās un svētku dienās (150%).
- Latvijas darbiniekiem ir svarīga arodbiedrību iesaiste produktīvākam darbam un pārdomātākai darba videi ("labumu pakotne" darbiniekiem un sistēmiski uzlabojumi darba vietā).
- Darbiniekiem ir svarīgi saņemt arodbiedrības konsultācijas darba attiecību izbeigšanas laikā, it īpaši tā saucamajās "ekonomiskajās atlaišanās", kurās nav darbinieka vainas, bet ir darba devēja neatliekama vajadzība samazināt izmaksas. Šādos gadījumos darbinieki vēlas saņemt morālu un juridisku atbalstu no arodbiedrības, kā arī saprast, kā rīkoties tālāk.
Paldies Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai un Jānim Lielpēterim par iespēju pastāstīt par Darba likuma izmaiņām un sociālā dialoga attīstību Latvijā.
1.daļa https://xtv.lv/rigatv24/video/mO7rawKoNMK-04_04_2025_latvijas_labums_1_dala
2.daļa https://xtv.lv/rigatv24/video/PBGaer4jG8o-04_04_2025_latvijas_labums_2_dala
Pieraksties lai saņentu jaunumus.